Pár héttel ezelőtt már beszámoltam róla, hogy újabb Burundi csapat indult útnak Jánoshalmára. Még aznap örömteli visszajelzést kaptam az új tulajdonostól, hogy a halak rendben megérkeztek és teljes mértékű az elégedettség a Burundik minőségével kapcsolatban. Ezt mi sem szemléltethetné jobban, mint a most érkezett képek, amin szemmel látható, hogy a halacskák gyönyörű színben pompáznak és kétségtelenül emelik a közös afrikai sügeres akvárium fényét. Ahogy a képeken is látható, a már nagyobbra nőtt Malawi-k (delfinsügér, aranysügér) sem jelentenek veszélyt a 3-5 cm-es frontikra, már ilyen korban is kiharcolják a domináns szerepkört.
Ezúton szeretném megköszönni a képeket és gratulálni ehhez a gyönyörű afrikai medencéhez! 😉
Monthly Archives: August 2013
Nagy Burundi csapat Budapesten
A múlt héten egy több, mint 20 fős Burundi csapatot szállítottam Budapestre, hogy egy régi álom válhasson valóra és egy újabb boldog Frontosa tulajdonost üdvözölhessünk az országban. A halacskák a gondos előkészítésnek köszönhetően, a majdnem 3 órás utazás után is a lehető legegészségesebb és legaktívabb állapotben kerültek új gazdájukhoz.
Sok sikert a tartásukhoz és szívesen várom a képeket a felcseperedő halakról a jövőben. 😉
Cyphotilapia névváltozatok: Frontosa, Gibberosa, Burundi
Régi terveim között szerepelt egy olyan post publikálása, ami a frontikkal kapcsolatban elterjedt névváltozatok tisztázásában segíthet. Eljött végre ez az idő is, remélhetőleg ez a hozzászólás és a mellékelt kép segíthet a könnyebb beazonosítás elősegítésére.
A Perciformes rend Cichlidae családján belül, a Cyphotilapia nem elnevezése az 20. század elejére vezet vissza (1906. Boulenger), mikor még két fajt rendszereztek a Cyphotilapia nembe. Később a két faj rokonsága olyannyira távolinak bizonyult, hogy csak a manapság Cyphotilapia frontosa és gibberosa néven közismert fajok tarthatták meg a Cyphotilapia nem előtagot. A másik faj (mára már a Thoracochromis nem tagja) sokkal közelebbi rokonságban állt a folyami sügérfajokkal, mint a 2003 óta C.frontosa és C.gibberosa néven ismert fajokkal.
Ahogy már az előbb is említésre került, a 21. század legeleje óta (2003. T. Takahashi & Nakaya) érvényes rendszertan alapján a Cyphotilapia nembe két faj tartozik, név szerint a C.frontosa és a C.gibberosa faj. Az elkövetkező időszakban újabb változások várhatók a nemen belül, mivel számos földrajzi változat bukkant fel az elmúlt évtizedekben, melyek jelentős eltéréseik miatt a későbbiekben új fajt alkothatnak.
Hivatalos források a napjainkban sokak által használt C.frontosanevet csakis a Kigomából (Tanzánia) származó 7 csíkos változatra használják, a 6 csíkos változatok a C.gibberosa fajba tartoznak. A C.frontosa fajból idővel kiváló, mára C.frontosa spec. “North” Burundi néven ismert 6 csíkos változatok, ahogy a nevükben is szerepel, Burundiból származnak és a jövőben egy teljesen új fajt alkothatnak. Ugyanilyen fajkiválás figyelhető majd meg a C.gibberosa fajon belül is, ahol a Tanzániában élő fajok örökölhetik a C.gibberosa nevet, míg újabb fajokként megjelenhetnek a Kongóban élő Zaire és Zambiában élő változatok. Természetesen ezek az alelnevezések már megjelentek a manapság használt névformákban is, mint például az általam tartott: Cyphotilapia gibberosa Zaire Blue Kapampa.
Szín-, alak- és névváltozatok a földrajzi előfordulás függvényében: